مدار PLL  ساده و حرفه ای عالی

مدار PLL ساده و حرفه ای عالی 2022-07-26

دسترسی دریافت را ندارید
در این پست یک مدار PLL ساده و حرفه ای عالی ساخته دوست عزیز استاد محمد عاملی ارائه می گردد.

مقدمه

سینتی سایزر فرکانس PLL چیست و چه کاربردهایی دارد؟


سینتی سایزر فرکانس PLL به طور گسترده در تمام اشکال تجهیزات ارتباطات رادیویی امروز استفاده می شود.

این سینتی سایزر فرکانس در انواع مختلف از آیتم های از گوشی های تلفن همراه به تمام اشکال از محصولات بی سیم و رادیوهای داخلی و تلویزیون به تجهیزات فرکانس رادیویی و حرفه ای مانند ژنراتور و آنالیز طیف و همچنین تجهیزات رادیویی و حرفه ای و خیلی بیشتر یافت می شود.

سینتی سایزر فرکانس PLL ارائه مزایای بسیار زیادی را نسبت به استفاده از فرم های دیگر از نوسان ساز دارد.

سینتی سایزر فرکانس نه تنها به ارائه سطح بالایی از ثبات و دقت (تعیین شده توسط مرجع است که به طور معمول یک اسیلاتور کریستالی)، آنها نیز آسان برای کنترل از مدارات دیجیتال مانند ریزپردازنده است. این را قادر می سازد از امکانات مانند ورود فرکانس صفحه کلید، خاطرات کانال و بیشتر به اجرا - همه از آن به عنوان قابلیت های اساسی در تجهیزات امروز انتظار می رود.

با توجه به تمام مزایای خود را دارند، سینت سایزر فرکانس PLL می شود معمولا ترجیح داده از فرکانس رادیویی نوسان ساز برای اکثر برنامه های کاربردی. بر این اساس سینتی سایزر را در بسیاری از رادیو تراشه دستگاه از گوشی های تلفن همراه به رادیو و تلویزیون است.

Synthesizer به فارسی سینتی سایزر نام مدار الکترونیکی است که می توان توسط آن و با استفاده از یک سیگنال مرجع متناوب و با فرکانس مشخص ، در خروجی رنج وسیعی از فرکانس ها را تولید نمود . این مدار کاربردی در بسیاری از سیستم های مخابراتی امروز مانند گیرنده های رادیویی ، موبایل ، GPS و گیرنده های ماهواره ای مورد استفاده قرار می گیرد .


برای مثال در بسیاری از میکروکنترلر ها مانند میکرو کنترلر های ARM ، فرکانس اسیلاتور وارد این واحد می شود و خروجی آن سیگنال کلاک واحد های مختلف میکرو از قبیل هسته اصلی و واحد های کاربردی را تامین می کند . سینتی سایزر ها به روش های مختلفی ساخته می شوند که یکی از کاربردی ترین روش های ساخت آن استفاده از مدار PLL است که با قرار دادن یک تقسیم کننده فرکانسی در فیدبک این مدار و تقسیم کنننده فرکانسی دیگر در ورودی مرجع ، می توان فرکانس ورودی را تقسیم یا ضرب نمود . تصویر زیر ساختار یک PLL Synthesizer را نمایش می دهد :


PLL_Synthesizer_Block.jpg


موفق باشید.
نویسنده
SONIC
دریافت‌ها
1
بازدیدها
145
اولین انتشار
آخرین بروزرسانی
رتبه‌بندی
0.00 ستاره 0 رتبه‌بندی

فایل‌های بیشتری از SONIC

اشتراک‌گذاری فایل

بالا