منبع تغذیه آزمایشگاهی 30 ولت 10 آمپر (قابل تنظیم)

الکترونیک منبع تغذیه آزمایشگاهی 30 ولت 10 آمپر (قابل تنظیم) 2022-04-14

دسترسی دریافت را ندارید
رمز فایل فشرده
www.practicalsoft.ir
منبع تغذیه مادر این تصاویر یک ترانسفورماتور حلقوی با ولتاژ تخمینی 250W...300W 2X15VAC است ، و آزمایش ها را با آن انجام شده و ترانسفورماتور ورق معمولی نیز می تواند حداقل 300 وات یا بیشتر قدرت قابل استفاده داشته باشد.

نمودار مدار منبع تغذیه 0-30 ولت 0-10 آمپر
لطفا گزینه ورود یا ثبت‌نام را انتخاب کنید تا پیوندها برای شما قابل نمایش شوند

منبع تغذیه تنظیم شده بر اساس 2 LM723 (UC723) است، به طور معمول LM723 می تواند جریان و ولتاژ را به تنهایی کنترل کند. در این طرح از LM723 مجزا برای قطعه ولتاژ و جریان استفاده شده است. Opamp LM741 برای تثبیت ولتاژ AC استفاده می شود.

اطلاعات فنی منبع تغذیه

ولتاژ خروجی قابل تنظیم از 0 تا 30 ولت
جریان خروجی قابل تنظیم از 0 ولت تا 10 آمپر.
تنظیم دقیق بیش از 1 ولت
نشانگر محدودیت جریان با
جریان خروجی LED: 8A. پیوسته / 1OA حداکثر.
حداکثر ریپل 0.5 میلی ولت RMS

برای ترانزیستورهای خروجی 2SC5200 تمام اتصالات با کابل جداگانه انجام شده. اما اگر خنک کننده مناسبی وجود داشت لازم نیست،
لطفا گزینه ورود یا ثبت‌نام را انتخاب کنید تا پیوندها برای شما قابل نمایش شوند

لطفا گزینه ورود یا ثبت‌نام را انتخاب کنید تا پیوندها برای شما قابل نمایش شوند

لطفا گزینه ورود یا ثبت‌نام را انتخاب کنید تا پیوندها برای شما قابل نمایش شوند


اگر می توانستم، از تمام مقاومت های کم مصرف با تلرانس 1% روی فیلم فلزی استفاده می کردم، اما از آنجایی که همه مقادیر در دسترس نیستند، برخی از آنها از فیلم فلزی استفاده می کردند، بنابراین مقاومت های فیلم فلزی که در پایان می بینید مدار نیستند. خاص در صورت امکان مقاومت ها باید فیلم فلزی و گلدان ها از مارک آلپس مرغوب باشند.

پس از مونتاژ مواد برد کنترل منبع تغذیه، توصیه می کنم آن را با تینر تمیز کنید و لحیم ها را بررسی کنید.

من در مدارهایی که مطمئن هستم از سوکت مجتمع استفاده نمی کنم اما برای اولین بار و در صورت بروز مشکل در تست ها از سوکت مجتمع استفاده کردم.

در لیست مواد برد کنترل، نوع MKM برای خازن های ثابت 33nF، 68nF، 1uF گفته شده است، من از نوع استاندارد پلی استر استفاده کردم. مقادیر ولتاژ 63 ولت است.

مقاومت حسگر ولتاژ مدار بای پس، که برای کاهش توان مصرفی ترانزیستورها در مدار منبع تغذیه استفاده می شود، 8.2K ثابت است، به جای آن از تریمپات چند چرخشی 10K استفاده شده است. با یک مقاومت 8.2K، خروجی تقریبا 11 ولت نیز رله می شود و 42 ولت به ورودی می دهد. وقتی خروجی بین 12 ولت… 13 ولت است، تنظیم کردم که فعال باشد. مثلاً وقتی خروجی را روی 13 ولت تنظیم می کنیم، 42 ولت DC به ورودی DC مدار اعمال می شود، سیم پیچ دوگانه ترانسفورماتور استفاده می شود (15VAC+15VAC=30V 30X1.41=42).

همونطور که گفتم این قسمت رو مستقیم نصب کردم ولی اونایی که نمیخوان باهاش کار کنن میتونن از نقشه PCB که آماده کردم استفاده کنن. خازن ها می توانند 4700uf 50v یا 6800uf پل دیود 35-50 آمپر رله فلزی 12 ولت 16 آمپر باشند.

فقط اطلاعات اندازه گیری در مورد مقاومت های شنت مورد استفاده برای سنجش جریان در سند اصلی وجود دارد. من با مقاومت های 0.33 اهم 5w که دارم امتحان کردم، نتیجه خیلی خوب است. وقتی 1 اهم دیگر 0.33 و با بار اهم کمتر (3.7 اهم) وصل می کنم 8 آمپر بدست می آید اما نه مقاومت دارم و نه بار. در تست های مختلف جریان و ولتاژ با مواد در دست مشکلی ایجاد نکرد.

توجه: به احتمال زیاد مقدار مقاومت شنت اصلی 0.05 اهم نوع فلزی 50mR.

[H3]
نمودار اتصال منبع تغذیه​
[/H3]
لطفا گزینه ورود یا ثبت‌نام را انتخاب کنید تا پیوندها برای شما قابل نمایش شوند


مدار تغذیه رو میشه به صورت 3A 5A استفاده کرد مثلا با 1 عدد TIP3055 حدود 3 آمپر میده. شما از 1 قطعه 0.22 OHM در مقاومت شنت استفاده می کنید. بر این اساس باید حداقل، حداکثر تنظیمات فعلی را انجام دهید.

به جای ترانزیستور T3 BD646، می توان از BDX54C استفاده کرد. من فکر نمی کنم برای 3 آمپر نیاز به هیت سینک باشد، بنابراین می توان از یک هیت سینک کوچک ضخیم استفاده کرد یا مستقیماً روی هیت سینک اصلی نصب کرد. ابعاد کولر مورد استفاده برای ترانزیستورهای قدرت خروجی در فایل دستی Velleman K7200 آمده است، اما کاملاً بزرگ و پیدا کردن آن دشوار است، می توانید از یک کولر کوچکتر استفاده کنید و به جای آن یک فن اضافه کنید.

به هر حال، من مجبور شدم یک پروب برای اندازه گیری جریان در مولتی متر بسازم. اگرچه ابزارهای اندازه گیری می گویند جریان 10 آمپر... 20 آمپر قابل اندازه گیری است، پروب های مولتی متر جریان بالایی ندارند، داغ می شوند و مقادیر نادرستی را نشان می دهند.

لطفا گزینه ورود یا ثبت‌نام را انتخاب کنید تا پیوندها برای شما قابل نمایش شوند

در آزمایش های طولانی مدت در جریان های بالا، دیود پل فلزی 35A داغ می شود. نصب یک هیت سینک کوچک خوب است یا می توان آن را مستقیماً روی هیت سینک اصلی نصب کرد، اما باید کمی از ترانزیستورها فاصله داشته باشد. نقشه های PCB که برای رکتیفایر DC، فیلتر، مرحله رله و مرحله ترانزیستور آماده کردم، تک لایه هستند تا به راحتی اعمال شوند، علاوه بر این، نقشه های دو لایه نیز وجود دارد، نیازی نیست که برای ضخیم کردن مسیرها زحمت بکشید. نقشه های PCB دو لایه استفاده از خمیر و عایق رسانای گرما را در مجموعه هیت سینک ترانزیستورهای خروجی TIP3055 منبع تغذیه فراموش نکنید.

[H3]
تنظیمات فعلی منبع تغذیه​
[/H3]
دستورالعمل ها از سند velleman K7200 ترجمه شده است. من تیرمپات های تصادفی را برای حداکثر جریان تنظیم کردم و مستقیماً به برنامه رفتم. می توانید به سند اصلی در فایل دسترسی داشته باشید.

1. یک آمپر متر با قابلیت اندازه گیری حداقل 1OA را به خروجی وصل کنید

2. پتانسیومتر محدود کننده جریان را روی حداکثر تنظیم کنید

3. پتانسیومتر تنظیم کننده ولتاژ (COARSE-KABA) را در موقعیت متوسط قرار دهید.

4. Trimpot RV1 را تا انتها به سمت چپ بچرخانید (حداکثر تنظیم جریان).

5. Trimpot RV2 را تا انتها به سمت راست بچرخانید (تنظیم حداقل جریان).

6. منبع تغذیه را به برق وصل کنید (ال ای دی محدود کننده جریان روشن می شود. به احتمال زیاد).

7. RV1 را به دقت تنظیم کنید تا آمپرمتر 1OA را نشان دهد.

8. دیگ تنظیم فعلی را روی 1A (موقعیت مرکزی) قرار دهید.

9. RV2 را به دقت تنظیم کنید تا آمپرمتر به 1 A برسد.

[H3]
به روز رسانی کنترل و DC جامد PCB تک​
[/H3]
ا لازم است خطوط AC را با لحیم پر کنید و آنها را ضخیم کنید.

در مرحله کنترل تغییر عمده ای ایجاد نمی شود، فقط پرش های کلکتور امیتر ترانزیستور BDX54C مطابق با مرحله DC مرتب شده اند و خازن 1000uf حذف شده است، زیرا خازن های فیلتر اصلی مستقیماً روی برد هستند، این خازن نیست. در اصل مورد نیاز است، اما ترکیب مرحله DC و کنترل با کابل ساخته شده است، بنابراین تلفات کابل به خوبی فکر می شود.

نقشه PCB جدید به فایل اضافه شده است. خازن های 4700UF برای 8 آمپر ایده آل هستند. در صورت استفاده مکرر و طولانی مدت با 10 آمپر می توان از 6800UF استفاده کرد. سطح روی PCB، قطر خازن 25.5 میلی متر است. اندازه خازن های نسل جدید در حال کوچکتر شدن هستند، در صورت امکان بهتر است از 6800UF استفاده کنید.
لطفا گزینه ورود یا ثبت‌نام را انتخاب کنید تا پیوندها برای شما قابل نمایش شوند

اطلاعات تکمیلی و مورد نیاز در فایل پیوست
  • Like
  • Love
واکنش‌ها[ی پسندها]: rezaziya، rezazmm، cheshmi و 9 کاربر دیگر
نویسنده
practicalsoft
دریافت‌ها
10
بازدیدها
828
اولین انتشار
آخرین بروزرسانی
رتبه‌بندی
5.00 ستاره 1 رتبه‌بندی

فایل‌های بیشتری از practicalsoft

اشتراک‌گذاری فایل

آخرین بررسی‌ها

واقعا به این ندار احتیاج داشتم ممنون از سایت خوبتون

فایلهای مشابه

منبع تغذیه قدرتمند آزمایشگاهی SONIC
منبع تغذیه قدرتمند آزمایشگاهی
0.00 ستاره 0 رتبه‌بندی
دریافت‌ها
2
به‌روزرسانی شده
مدار منبع تغذیه ۱.۲ الی ۳۷ ولت practicalsoft
0.00 ستاره 0 رتبه‌بندی
دریافت‌ها
1
به‌روزرسانی شده
منبع تغذیه 3A متغیر 0-50V practicalsoft
0.00 ستاره 0 رتبه‌بندی
دریافت‌ها
0
به‌روزرسانی شده
بالا