جدیدترین‌ها

کانیهایی با نام ایرانی

اطلاعات موضوع

درباره موضوع در تاریخ, در دسته یازدهمی ها ایجاد شده و آغاز کننده آن Mahoorمی باشد و موضوع آن: کانیهایی با نام ایرانی است. این موضوع تا کنون 80 بازدید کننده و, 0 پاسخ داشته و 0 بار پسندیده شده...
نام دسته یازدهمی ها
نام موضوع کانیهایی با نام ایرانی
آغاز کننده موضوع Mahoor
تاریخ شروع
پاسخ‌ها
بازدیدها
پسندها
آخرین ارسال توسط Mahoor

Mahoor

مدیر تالار مدرسه
پرسنل مدیریت
مدیر سایت
2020/06/10
82
40
18
✅اسامی کانی‌هایی با نام‌های ايرانی

#بيرونيت (Birunite)
سيليکات کلسيم و کربنات کلسيم آب‌دار.
اين کانی در سال 1957ميلادی کشف و به افتخار دانشمند ايرانی، ابوريحان بيرونی نامگذاری شد تا بزرگداشتی بر پژوهش‌های وی درباره کانی ها و سنگ‌ها باشد.

#آويسنيت (Avicennite)
اکسيد تاليم و آهن.
اين کانی در سال 1958ميلادی کشف شد و به افتخار دانشمند ايرانی، پورسينا (ابوعلی سینا، ابن سینا)، نام‌گذاری شد. پورسينا نخستين طبقه‌بندی کانی‌ها را در کتاب شفا آورده ‌است.

#تالمسيت (Talmessite)
آرسنات آب‌دار کلسيم، منيزيم و باريم.
اين کانی را باريان و هرپن در سال 1960 در معدن قديمی تالمسی در کنار روستايی به همين نام در انارک يزد کشف کردند و نام اين معدن را بر آن گذاشتند. اين کانی ويژگی فلوئورسان دارد و رنگ آن بی‌رنگ تا سبز ميشود.

#ايرانيت (Iranite)
کرومات سرب آب‌دار.
اين کانی را باريان و هرپن در سال 1963 در يکی از معدن‌های قديمی سه‌برز در شمال غربی انارک کشف کردند و نام ايرانيت را بر آن نهادند. اين کانی زرد زعفرانی و دارای جلای شيشه‌ای، در پيرامون نايبندان نيز يافت می‌شود.

#خونيت (Khunite)
کرومات سرب، روی و مس.
اين کانی را اديب و اتمان در سال 1970 ميلادی در معدن قديمی خونی در شمال انارک کشف کردند. اين کانی، به کانی ايرانيت شباهت زيادی دارد، اما رنگ زرد آن به قهوه‌ای گرايش دارد.

#انارکيت (Anarakite)
کلريدِ بازيِ روی و مس.
اين کانی را اديب و اتمان در سال 1972 در انارک کشف کردند و نام همين بخش را بر اين کانی سبز رنگ نهادند.

#خادميت (Khademite)
سولفاتِ بازی و آب‌دار آلومينيوم.
اين کانی را باريان، برتلون و صدرزاده در ساغند يزد کشف کردند و به افتخار نصرالله خادم، رياست آن زمان سازمان زمين‌شناسی ايران، نامگذاری کردند.
 
بالا پایین