ساعت ماشین - دماسنج - سرعت سنج - ولت متر با سیستم هشدار دهنده روی PIC16F873A

ساعت ماشین - دماسنج - سرعت سنج - ولت متر با سیستم هشدار دهنده روی PIC16F873A 2022-11-15

دسترسی دریافت را ندارید
  • نویسنده نویسنده SONIC
  • تاریخ فرستادن تاریخ فرستادن


این دستگاه چهار منظوره به طور خاص برای سیستم احتراق تماسی (یعنی برای آن دسته از خودروهایی که گاهی اوقات رانندگی می کنیم) طراحی شده است و برای اندازه گیری سرعت موتور 4 سیلندر، ولتاژ در شبکه داخلی، طراحی شده است. و همچنین شامل یک ساعت و سیستم هشدار صوتی در مورد تجاوز از سرعت مجاز می باشد، تمام نشانه ها بر روی یک نشانگر LED 7 قطعه ساعت و یک میکروکنترلر PIC16F873A پیاده سازی شده است.


1.jpg

شرح عمکرد:

برای کنترل دستگاه از 4 دکمه استفاده می شود. اول (از چپ به راست در عکس زیر) - نشانگر ولتاژ، زمانی که آن را برای چند فشار می دهید، کلمه NAPR نمایش داده می شود و صفحه نمایش ولتاژ را با فرمت XX.X ولت القا می کند، کاراکتر 1 روشن نمی شود. در این حالت دکمه 2 یک سرعت سنج است که با فشار دادن کلمه OVERVIEW به خلاصه نمایش داده می شود. این حالت فقط زمانی فعال می شود که نمایشگر فعال باشد، یعنی. پالس های دارای سرعت سنج در ورودی وجود. دکمه سوم - ساعت، نمایش به طور خلاصه ساعت و سپس زمان فعلی، زیرا به طور مداوم تحت ولتاژ باتری است، زمان به طور مداوم دستگاه می گذرد و زمانی که خاموش می شود می تنظیم مجدد نمی شود. دکمه چهارم - دما، روی صفحه نمایش t ° و سپس خود دما،

اندازه گیری از -55 تا +125 درجه، یعنی. کل محدوده سنسور DS18B20. اگر اگر نور سنج وجود نداشته باشد، از مدتی نمایش صفحه خاموش می شود و دستگاه به حالت آماده به کار می رود، که در آن فقط زمان ثبت می شود. زمانی که یک، سرعت سنج ظاهر می شود حالت نمایش انتخاب شده قبلی روشن می شود. همچنین، در حالت آماده به کار، با فشار دادن هر دکمه (به جز تاچ) نشانگر حالت انتخاب شده برای چند ساعت روشن می شود.

اگر سرعت سنج نباشد، سیستم هشدار کار نمی کند! خوب، آخرین عملکرد تنظیم زمان است. برای انجام این کار، صبر کنید تا نشانگرها خاموش شوند (شعله گیر خاموش است)، دکمه سرعت سنج را حدود 3 ثانیه فشار دهید و نگه دارید، زمان بر روی صفحه ظاهر می شود و ارقام ساعت چشمک می زند. با دکمه های 3 و 4 می توانید زمان -1 و +1 را به ترتیب تغییر دهید. سپس با فشردن دکمه 1 به تنظیم دقیقه ها ادامه می دهید، ارقام ساعت چشمک می زند و ارقام دقیقه چشمک می زند، دقیقه ها را تنظیم کنید. فشار روی دکمه بعدی 1 دستگاه را با بررسی صوتی از حالت نصب خارج می کند.

سیستم هشدار به شرح زیر عمل می کند. سرعت سنج بالاترین اولویت را دارد، زمانی که از سرعت بالاتر فراتر رود، صرف نظر از حالت نمایش شده، دستگاه نشانگر سرعت تغییر می کند، اعداد چشمک می زند، زنگ هشدار یک هشدار متناوب منتشر می کند تا زمانی که سرعت کاهش می یابد. . نقطه بعدی دما است، در اینجا فقط از صفر و یک بار در فاصله بین استارت موتور ثبت می شود. حالت نشانگر دما روشن می شود، اعداد چشمک می زنند، یک بوق کوتاه به صدا در می آید. پس از چند ثانیه، چشمک زدن می شود.

عبور مجدد از صفر به هیچ وجه ثابت نمی شود تا زمانی که احتراق دوباره خاموش و روشن شود. ولت متر کمترین درجه را دارد. در صورت کاهش یا افزایش اضطراری ولتاژ در شبکه، یک سیگنال کوتاه متناوب به صدا در می آید، اعداد ولت مترک می زند، پس از چند ثانیه چشمک می زند و سیگنال سیگنال می شود تا افت یا افزایش ولتاژ دوباره ثبت شود. در هنگام چشمک زدن حالت های اضطراری، نمی توان با دکمه ها به حالت دیگر تغییر مکان داد.

همچنین ممکن است یک مقاومت R17 را در ورودی سرعت سنج برای عملکرد قابل اعتماد آن انتخاب کنید (با علامت ستاره در تصویر). برای تبدیل به سیستم های جرقه زنی بدون تماس، کافی است به طور کلی مقاومت R17 با ستاره و دیود VD2 را با یک جامپر جایگزین کنید و خازن 0.01 mF در مدار ورودی سرعت سنج را از مدار خارج کنید. این در واقع تمام است.

شماتیک مدار


2.jpg3.jpg

موفق باشید.
نویسنده
SONIC
دریافت‌ها
0
بازدیدها
184
اولین انتشار
آخرین بروزرسانی

رتبه‌بندی‌ها

0.00 ستاره 0 رتبه‌بندی

فایل‌های بیشتری از SONIC

فایلهای مشابه

پروژه دماسنج و ساعت با سون سگمنت توسط میکروکنترولر PIC16F877 practicalsoft
پروژه دماسنج و ساعت با سون سگمنت توسط میکروکنترولر PIC16F877 بهمراه شبیه سازی با نرم افزار پروتئوس
دریافت‌ها
0
به‌روزرسانی شده
بالا